Banner

Zahrada

Text And Image Section

Mohu sekat trávu, kdy chci?

Sekání trávy se kvůli hlukové zátěži rychle stává předmětem sporu mezi sousedy. V tomto ohledu je důležité dodržovat období klidu. Období klidu se ale se liší v různých částech Česka, protože neexistuje žádné celostátní nařízení. Místo toho jsou klidová období stanovena jednotlivými obcemi a jejich protihlukovými vyhláškami. Aby bylo možné s jistotou říci, která klidová období platí na daném místě, můžete se informovat v obci nebo u příslušného úřadu.

Jak často bych měl trávník sekat?

Pravidelné sečení zajistí, že trávník zůstane krásný a zdravý. Jako zásada platí, že se musí sekat jednou týdně. V závislosti na druhu trávníku může být během období silného růstu (květen/červen) nutné častější sečení, aby zůstala travnatá plocha hezká, hustá a zdravá. Naposledy by měl být trávník posekán na podzim po prvním mrazu. V novém roce je vhodným časem na opětovné použití sekačky na jaře po posledním mrazu.

Mám sekat trávník před nebo po hnojení?

Sečení trávníku se provádí před jakýmkoli dalším úkolem. Vertikutace trávníku i hnojení by mělo probíhat obvykle až po posečení. Správné pořadí je: sekat – vertikutovat - hnojit.

Jak krátká by měla být tráva?

Délka trávy je z jedné strany otázkou vkusu. Zatímco někdo má rád delší a divoce rostoucí trávu, jiný dá přednost krátkému anglickému trávníku. Na druhé straně by výška sečení měla být mezi 3 a 5 centimetry, aby tráva neutrpěla žádná poškození, netvořily se plísně a mohla silně růst.

Mohu sekat trávu za deště nebo při vlhkosti?

Nejlepší podmínky pro sečení trávy nabízí teplý a suchý den, kdy má i půda a tráva co nejméně vlhkosti. Pokud prší nebo je tráva velmi vlhká, může tráva ulpívat na nožích a vnitřku sekačky. Výsledkem bude pravděpodobně nerovný a zubatý řez. Těžká tráva navíc může způsobit přetížení sekačky a poškodit tak motor. Mokrá stébla trávy se často ohýbají a sekačka nemusí zachytit každé stéblo. Sekačky s vyšší hmotností, jako například benzínové, se mohou zabořit v podmáčeném terénu a trávník poškodit.

Text And Image Section

Jak se stříhají okraje trávníku?

Když se trávník dotýká záhonu a je oddělen s čistým anglickým okrajem bez obrubníků, narazí klasická sekačka na své limity. Většina modelů je příliš široká a při sečení okraje hrozí poškození rostlin na záhoně. Proto se doporučuje používat například akumulátorové nůžky na trávník a živý plot nebo pro menší plochy ruční trávníkové nůžky. Navíc je třeba okraj trávníku dvakrát až třikrát ročně prořezávat, aby si udržel svůj tvar.

Jak se seče svah?

Svah se vždy seče napříč klesání. Tím se dosáhne rovnoměrného řezu. Sekačka by se při tom měla stále nacházet ve stejné výšce jako člověk, který trávník seče, aby se předešlo nehodám.

Co musím brát v úvahu při sečení nově zasetého trávníku?

Po prvním zasetí nebo položení trávníku je vhodné nechat trávu vyrůst na 8 až 10 cm. Při této výšce trávníku by měly být kořeny již pevně zapuštěné v zemi a trávník by měl být již dostatečně stabilní. Při sečení by měla být dodržována pravidla jedné třetiny. To znamená, že při výšce trávy 10 centimetrů by měla být zvolena výška sečení na 7 centimetrů. Následně může být trávník postupně zkracován. Tento postup zajistí, že trávník nebude příliš zatížen sečením a rychle se zotaví.

Kde mohu likvidovat trávu posekanou na trávníku?

Mulčování trávy vyřeší problém s posekanou trávou: drobně posečená tráva je rovnoměrně rozptýlena po trávníku a slouží jako hnojivo. Půda tímto způsobem může absorbovat cenné živiny. Květinové záhony také ocení trávu jako přírodní hnojivo. Tenká vrstva posečené trávy drží plevele dál a při rozkladu uvolňuje živiny do půdy. Alternativně lze posekanou trávu kompostovat nebo odvézt do bioodpadu.

Text And Image Section

Jak správně čistit sekačku na trávu?

Pravidelné čištění sekačky na trávu prodlužuje její životnost a pomáhá udržovat vysoký výkon. Jako je tomu u dalších věcí, na konci sezóny by mělo být zařízení důkladně vyčištěno a případně servisováno. Nejlepší místo pro uložení sekačky na trávu je v domku na nářadí nebo garáži.

Odstranění zbytků trávy

Nejdůležitější je nejprve odstranit akumulátor, vytáhnout kabel nebo odpojit zapalovací svíčku, aby se sekačka náhodou nepustila během čištění. Rukou odstraňte veškeré zbytky trávy. Sekačka na trávu by měla být nejlépe položena na bok.

Odstranění nečistot

Poté odstraňte nečistoty a špínu. Nečistoty na vnějších stranách se dá odstranit vlhkým hadříkem. Je ale nutné zabránit kontaktu vody s elektronikou. Silnou znečištění, jako je zaschlá tráva a zaschlá hlína, můžete opatrně odstranit tupou stranou nožee.

Čištění sběrného koše

Nakonec je na řadě sběrný koš. Po vyprázdnění ho můžete jednoduše opláchnout vodou a nechat oschnout.

Bonus tip: Nabroušení nože

Jen s ostrým nožem vznikne při sečení trávníku krásný řez. Proto je nutné nůž pravidelně brousit. To lze udělat i doma. Pro výměnu nože stačí obvykle vhodný klíč nebo ráčna a pilníky. Návod, jak si doma správně nabrousit nůž sekačky, se můžete dočíst v samostatném článku ZDE.