Banner

Dětská výbavička

Dětská výbavička - Jak se připravit na narození miminka?

Narození miminka patří k nejšťastnějším momentům v životě. Jak se ale nejlépe připravit na příchod nového člena rodiny tak, aby první dny po návratu z porodnice probíhaly hladce a bez problémů? Zde jsou naše tipy!

Text And Image Section

Kdy začít se zařizováním pro příchod miminka?

Na tuto otázku sice nemáme univerzální odpověď, ale určitě jsou oblasti, ve kterých se nevyplácí otálet.


 • S nákupem spotřebního zboží začněte včas. Ideální doba pro nákupy je do konce druhého trimestru, kdy bříško ještě není příliš velké. Nákupy nebudou pro maminku představovat takovou zátěž jako v třetího trimestru.
 • Vytvořte si seznam věcí. Přehledný seznam všeho potřebného vám usnadní plánování a předejdete stresu z toho, co vám ještě chybí nebo nechybí. Pro snadnější orientaci si seznam rozdělte do kategorií.
 • Se zásobami na začátku opatrně. Miminko nemusí na začátku na některé kosmetické nebo výživové produkty dobře reagovat. Doporučujeme proto na začátku pořídit základní množství a následný výběr produktů přizpůsobit podle snášenlivosti miminka.
 • Bezpečnost na prvním místě. Kvalita a bezpečnost výrobků jsou na prvním místě. Vybírejte proto vždy výrobky od důvěryhodných výrobců s odpovídající certifikací. Například u hraček hraje roli jejich bezpečnost a nezávadné použité materiály.

Které druhy oblečení pořídit na začátku?

Představme si ty nejzákladnější, které najdete samozřejmě také na lidl-shop.cz!


 • Body s dlouhým i krátkým rukávem - Kromě správné velikosti vyberte takové body, které se bude dítěti snadno nasazovat. Ideální jsou ta se zapínáním na boku nebo navlékacím límcem. Nejsnadnější oblékání však nabízí zavinovací body. Doporučujeme: 5-7 kusů
 • Dupačky a overaly - Ty s patentkami na boční straně nebo v rozkroku vám velmi usnadní přebalování. Doporučujeme: 3-4 kusy
 • Trička - Více kusů přijde vhod, abyste nemuseli prát každý den. Doporučení: 6-8 kusů
 • Polodupačky/tepláčky - Ujistěte se, že mají široký a pružný lem, aby dítě neškrtily. Doporučujeme: 2 kusy
 • Bavlněné ponožky - Doporučujeme: 3-4 kusy
 • Mikiny a svetr - Doporučujeme: 2-3 kusy
 • Kombinéza nebo fusak - Zvolte odpovídající typ podle ročního období. Pro začátek doporučujeme: 1 kus
 • Čepička - Vyplatí se pořídit jak tenké čepičky (2-3), tak i ty silnější (1-2)

V prvních měsících rostou děti rychle, a proto je počítejte s častější obměnou šatníku dle velikosti, ale i ročního období.


Tyto a další výrobky pro nejmenší jsou k dostání v lidl-shopu. Naše značka LUPILU je zárukou kvalitního kojeneckého oblečení z šetrných materiálů.

Kosmetika pro novorozence

Koupání, přebalování a jiné potřeby miminka vyžadují kosmetické přípravky a pomůcky. Tyto by vaší výbavě neměly chybět:

 • Mýdlo (neparfémované, bez tuku)
 • Dětský olej
 • Dětská mast nebo krém na opruzeniny
 • Bavlněné tampony nebo vlhčené ubrousky
 • Dětské špunty do uší
 • Oční kapky pro novorozence
 • Sterilní tampony
 • Kojenecké přípravky do koupele
 • Opalovací krém pro novorozence
 • Přebalovací podložky


Na praní dětského prádla používejte k tomu určené prací prostředky. Pro novorozence doporučujeme v prvních měsících prát minimálně na 60 °C a neprat společně s textiliemi ostatních členů domácnosti.


Měli byste se také zásobit plenkami velikosti 0-1. Vybírat můžete z široké a výhodné nabídky Lupilu – online na lidl.cz a samozřejmě v našich prodejnách.

Plenky Lupilu k dostání také online!

Autosedačka, kojenecká nosítka a lehátka

Autosedačka

Výběr autosedačky je důležitý úkol a věnovat mu odpovídající pozornost. Její používání je navíc ze zákona povinné. I autosedačku byste měli přizpůsobit věku dítěte.


Pro novorozence je určena skupina autosedaček, případně typ „vajíčko“ kategorie 0/0+. Dítě v těchto sedačkách sedí v protisměru jízdy auta.

Tabulka velikostí dětských autosedaček

Kategorie autosedačekVáha dítěteVěk dítěte
0od narození do 10 kgdo 12 měsíců
0+od narození do 13 kgod 12 do 18 měsíců
I9-18 kg1-4 roky
II15-20 kg3-7 let
III22-36 kg6-12 let

Oblíbenou volbou jsou pak tzv. rostoucí autosedačky, jejichž velikost a rozměry jsou nastavitelné a přizpůsobují se tak tomu, jak dítě roste. Díky tomu je tato varianta cenově příznivější než pořizování jednovelikostních sedaček.


Dětská nosítka

Nosítka jsou skvělé pro přenášení miminka ve vnitřních i venkovních prostorech. Nosítko je však důležité vždy přizpůsobovat věku dítěte. I zde lze ale vybrat mezi jednovelikostními a rostoucími variantami.


Dětská lehátka a sedátka

Lehátka a sedátka jsou ideální pro zklidnění dítěte a pomohou ke snadnějšímu usínání. Lehátka by měla být vyrobena z kvalitních materiálů a mít pevnou konstrukci.

Pomůcky pro krmení

Lahvička - Přijdou vhod, pokud z nějakého důvodu není možné kojit, nebo později při krmení z lahve.


Bryndáčky - Bryndáčky jsou neocenitelným pomocníkem při krmení


Sladký spánek

Postýlka - Základem je výběr postýlky. Ideální volbou jsou rostoucí postýlky, u kterých můžete upravovat výšku roštu podle toho, jak dítě roste.


Matrace - Rozměr matrace by měl samozřejmě odpovídat velikosti postýlky. Obzvláště dětské matrace by měly mít antibakteriální a hypoalergenní vlastnosti, které pomohou předejít nemoci nebo podráždění miminka. Pro dobrou oporu páteři je vhodné zvolit tvrdé a středně tvrdé matrace.


Monitory dechu, chůvička a jiné doplňky - Pro klidný spánek rodičů se nepochybně vyplatí pořídit dětskou chůvičku nebo monitor dechu, díky kterému budete vědět, že je miminko v pořádku, i když vy spíte. Nad postýlku navíc můžete zavěsit například hrací kolotoč, který svými tóny nebo světelnými efekty miminko před spaním zabaví.