Váš internetový prohlížeč není podporován
Chcete-li správně zobrazit webové stránky, použijte jeden z následujících prohlížečů.Upozornění!Aktualizujte prosím svůj prohlížeč. Pokud budete s tímto prohlížečem pokračovat v dalším nakupování, nemusí být dokončení objednávky úspěšné.
Banner

Jak obléknout dítě do zimy?

Jak obléknout novorozence a malé děti do chladných dnů?

Procházky jsou nedílnou součástí péče o zdraví a budování imunity kojenců a malých dětí. Co ale dělat, pokud venku panuje zimní počasí s nízkými teplotami? Norské přísloví říká, „Není špatné počasí, jen špatné oblečení“. Naučte se základy oblékání našich nejmenších a vyrazte ven. I krátká procházka přinese řadu výhod.

Text And Image Section

Kdy s novorozencem na první procházku?

Ideální je začít co nejdříve. V případě, že se miminko narodilo v letních měsících, první procházka může proběhnout už po několika dnech. Při teplotách pod bodem mrazu se doporučuje začít později. Jít z extrému do extrému není nikdy dobře. Je proto vhodné miminko na chladné teploty začít připravovat postupně. Můžete začít tak, že dítě umístíte do kočárku, který umístíte k otevřenému oknu. Později můžete místo okna zvolit balkon nebo zahradu. Po tréninku v domácích podmínkách můžete vyrazit na procházku. Ta první by neměla být delší než 15-20 minut.

Jak oblékat novorozence a kojence v zimě?

Pro mnoho prvorodičů může být výzvou, jak své děti správně obléknout do chladného počasí. Lepším řešením je miminko oblékat více vrstvami – 2 slabší jsou lepší než 1 silná. A další univerzální pravidlo říká: Oblečte miminku o jednu vrstvu víc, než má na sobě rodič.


U dětí ležících v kočárku je vhodné sáhnout po dětském fusaku do kočárku nebo kombinéze. Ta je mnohem pohodlnější a praktičtější než kombinace kalhot a bundy. Rukavice a ponožky jsou samozřejmostí. Neměli byste zapomenout na čepičku, protože téměř polovina tělesného tepla uniká přes hlavu. Pokud má kombinéza kapuci, postačí i tenčí bavlněná čepice.


Pokud používáte dětský fusak, oblečte dítěti jednodílné body nebo triko s dlouhým rukávem a punčocháče. Oblečení, které přijde do styku s dětskou pokožkou, by mělo být vyrobeno z kvalitních přírodních materiálů – například z BIO bavlny nebo vlny merino. Umělé, tuhé tkaniny mohou působit dráždivě. Jako další vrstvu oblečte mikinu nebo svetr. Pro druhou vrstvu budou stačit i dupačky s dlouhým rukávem. Pokud jsou venkovní teploty opravdu mrazivé, vezměte si pro případ potřeby i dečku pro lepší tepelnou izolaci.

Jak zkontrolovat, zda je miminko správně oblečené?

Zda je dítě správně oblečené zjistíte pomocí jednoduchého triku: strčte prsty pod vrstvy oblečení a dotkněte se krku. Kůže by měla být suchá a teplá. Pokud je pokožka studená, bude dítěti zima. Pokud je na pokožce pot, je dítě oblečeno příliš teple. Kontrola na krku miminka je lepší než na rukách nebo nohách kvůli ještě nerozvinutému oběhovému systému novorozence.

Text And Image Section

Procházka s dětmi – na co si dát pozor?

U větších dětí už není pravidlo jedné vrstvy samozřejmé. Pokud bude vaše dítě během cesty sedět v kočárku, princip jedné vrstvy navíc dodržte. Pokud se ale vaše dítě bude pohybovat nebo chodit, bude stačit stejný počet vrstev jako má rodič. Při sportovních aktivitách dítěte můžete ale vrstvu dokonce ubrat. Rodiče znají ale své děti nejlépe, a tak sami nejlépe poznáte, co je pro vaše dítě nejlepší.


Větší děti oblékejte podle tzv. cibulového principu. Ten spočívá ve vrstvení oblečení, díky němuž docílíte optimálních funkčních vlastností oblečení a komfortu. Tento princip se osvědčí, když dítě střídá pohyb s klidem – předejdete nachlazení a nemoci.


  • Oblečení přiléhající k tělu by mělo být prodyšné. Nejběžnějším materiálem je bezesporu bavlna – je to přírodní materiál, je měkká a příjemná k pokožce. Ještě lepší vlastnosti nabízí vlna merino pro její termoregulační vlastnosti.
  • Na legíny, punčocháče a triko nebo body je vhodné obléknout izolační vrstvu, která udrží tělesné teplo, a naopak zamezí chladu zvenčí. Zvolte mikinu, svetr, tepláky nebo fleecové kalhoty. Tloušťku izolační vrstvy je nutné samozřejmě přizpůsobit venkovním teplotám.
  • Třetí, vnější vrstva zajišťuje ochranu proti povětrnostním vlivům. Dle venkovních podmínek by měla být nepromokavá, větruodolná a hřejivá.


Při výběru oblečení stojí za to věnovat pozornost použitým materiálům – například jejich udržitelnosti a dopadu na životní prostředí. Prošívané bundy Lupilu jsou plněny 100% recyklovaným materiálem. Takto plněné bundy mají certifikát GRS (Global Recycled Stadard), které mohou mít výrobky obsahující alespoň 50 % recyklovaného materiálu, jejichž výroba splňuje požadavky GRS.

Nezapomeňte na doplňky!

Kromě oblečení je nutné myslet i na ochranu nohou, rukou a hlavy. Jedná se totiž o části těla, ve kterých díky přirozenému obrannému mechanismu cítíme chlad jako první.

  • Čepice – přes hlavu dochází k 50% úniku tělesného tepla, a proto čepice patří do základní výbavy
  • Šála – šála nebo šátek slouží jako ochrana před větrem a chladem. Alternativou jsou jistě i nákrčníky, které jsou lepší pro sportovní aktivity.
  • Obuv – zima jde od nohou, a proto by boty pro malé děti měly mít dobré izolační vlastnosti – například v podobě stélky s hliníkovou vrstvou. V mrazu by měly hřát a v dešti nepromoknout.