Váš internetový prohlížeč není podporován
Chcete-li správně zobrazit webové stránky, použijte jeden z následujících prohlížečů.Upozornění!Aktualizujte prosím svůj prohlížeč. Pokud budete s tímto prohlížečem pokračovat v dalším nakupování, nemusí být dokončení objednávky úspěšné.
Banner

Jak pečovat o zahradní nábytek?

Co potřebuje polyratanový zahradní nábytek na zimu? Jak pečovat o zahradní nábytek z teakového nebo akáciového dřeva? A opravdu je třeba věnovat balkonovému nábytku péči? Tento průvodce péčí, čištěním a výběrem nábytku na terasu, balkon a zahradu vám napoví.


Jaký materiál zahradního a balkonového nábytku zvolit?

První paprsky jarního slunce vybízejí k posezení na terase nebo zahradě. Hezký a pohodlný zahradní nábytek dělá tyto chvíle ještě příjemnějšími. Existuje velký výběr materiálů a stylů: polyratanový zahradní nábytek s tkaným povrchem nebo raději preferujete kov? Pasují k mému domovu lépe dřevěné nebo hliníkové židle? Nejde jen o vzhled, ale i o náročnost na údržbu. Každá varianta má své výhody i nevýhody.

Text And Image Section

Balkonový a zahradní nábytek vyrobený z polyratanu

Zahradní polyratanový nábytek je vyroben z plastu odolnému povětrnostním vlivům ve vzhledu ratanové vazby. Pravý ratan se skládá z palmových vláken a zejména v minulosti se často používal na židle a nábytek. Protože je však méně pružný a méně odolný vůči povětrnostním vlivům, byl jedinečný ratanový vzhled napodoben umělými vlákny.


Polyratanový zahradní nábytek je lehký, stylový a snadno se udržuje: nečistoty lze snadno odstranit vlhkým hadříkem. Na rozpouštědla nebo čisticí prostředky můžete v případě polyratanu zapomenout. Tento materiál je ideální pro zahradní sedací soupravy a také pro snadno přenosné sestavy zahradního nábytku. Polyratanový zahradní nábytek je však obecně méně odolný než materiály jako nerez nebo dřevo.

Text And Image Section

Zahradní a balkonový nábytek ze dřeva

Dřevo je robustní, přírodní a vysoce kvalitní materiál. Každý druh dřeva, od teaku po akát, má svůj vlastní styl. Zahradní nábytek ze akáciového dřeva nebo teaku dokonale zapadne do přírodního prostředí zahrady, ale také dodá ten správný šmrnc každému balkonu.


Dřevěná provedení mohou působit robustněji než varianty z jiných materiálů. Například teak nebo akácie mají jedinečný vzor a vysokou hustotu vláken. Tyto vlastnosti dělají toto dřevo ideální volbou pro nábytek zkrášlující vaši zahradu po celý rok. Toto dřevo je stabilní a má relativně vyšší váhu.


Obecně platí, že dřevo by se mělo pravidelně přelakovávat – například oleji, laky nebo lazurami. Balkonovému a zahradnímu nábytku ze dřeva je třeba věnovat trochu více péče, ale při správné péči a správných olejích vydrží desítky let a nespočet zim.

Text And Image Section

Plastový zahradní a balkonový nábytek

Praktický, všestranný, mobilní a levný: Plast se osvědčil zejména u balkonového nábytku. Mnoho zahradních židlí nebo zahradních lehátek vyrobených z plastu lze složit, přemístit a uložit. Stejně jako u všech plastových výrobků je odolnost vůči povětrnostním vlivům a světlu vysoká, přičemž celková životnost a odolnost je nižší, než u materiálů jako je kov nebo dřevo. K péči o plast vám postačí trocha vody, kartáč nebo hadřík, zahradní hadice nebo jiné jednoduché čistící pomůcky.

Text And Image Section

Kovový balkonový a zahradní nábytek

Kovový design může dodat vaší terase vintage atmosféru, jiné designy se zase perfektně hodí do moderně pojatých zákoutí vaší zahrady. Nevýhodou litiny a oceli může být jejich hmotnost, na druhou stranu jsou při správné péči téměř nezničitelné.

Zahradní stoly z oceli nebo nerezové oceli jsou extra stabilní a extrémně robustní. Kovový zahradní nábytek v závislosti na povrchové úpravě a materiálovém zpracování nevyžaduje příliš velkou údržbu. Po pár letech se možná vyplatí je znovu přelakovat.

Text And Image Section

Hliníkový balkonový a zahradní nábytek

Lehký hliník je ideálním partnerem pro stylovou kombinaci s dalšími materiály, jako je dřevo, sklo nebo polyratan. Sestavy zahradního nábytku s hliníkovými rámy kombinují odolnost kovu s krásným vzhledem dřeva, textilu apod. Hliník je ideální jako konstrukce zahradních lehátek, která by měla být stabilní a pohodlná, ale přesto mobilní. Odolnost hliníkového zahradního nábytku je však omezená. Čištění je však stejně snadné jako u plastu.

Jak zazimovat zahradní nábytek?

Nezáleží na tom, z jakého materiálu je váš nábytek nebo sedací soupravy. Nábytek by neměl být vystaven povětrnostním vlivům po celý rok. Střídání chladu, tepla, mokra a sucha, světla a tmy ovlivňuje všechny druhy nábytku. Existují ale jednoduchá pravidla, jak zásadně prodloužit životnost materiálů.

  • Mimo sezónu skladujte na suchém, dobře větraném místě – zejména dřevo by nemělo být vystaveno velkým teplotním výkyvům.
  • Velký, napevno instalovaný zahradní nábytek ze dřeva, teaku nebo oceli, například zahradní lavičky, schovejte nejpozději do podzimu pod vhodný ochranný plastový kryt. I zde je důležité dobré větrání a správné ošetření před zakrytím.
  • Před uskladněním důkladně očistěte a zkontrolujte, zda není poškozen hliník, lakování nebo dřevo, a v případě potřeby opravte.

Zahradní nábytek - Materiály a péče

CharakteristikaNevýhodyPéčePřezimováníVzhledVáha
Polyratanvšestranný a stylovýnižší nosnostjednoduchá údržbachránit přesvětlem, i venkustylový, modernínízká
Dřevo (teakové, akáciové)kvalitní a robustníbez potahů nepohodlnýnáročné na údržbupři stálých teplovách, uvnitřnadčasový, přírodnívyšší
Kovstabilní a odolnýbez potahů nepohodlnýlakovaný kov jednoduchý na údržbupři nepoškozeném lakování uvnitř i venkuod vintage po modernívyšší
Hliníklehký a stabilnínižší životnostjednoduchá údržbav suchém prostředí, uvnitřdecentní, všestrannýnízká
Plastlevný a všestrannývizuálně méně atraktivníjednoduchá údržbachránit před světlem, venkupratickýnízká

Péči o zahradní nábytek je třeba v závislosti provádět na začátku i konci sezóny. Po vydatných deštích a bouřkách se vyplatí zvolit správnou péči:

  • Dřevěný zahradní nábytek by se měl čistit jemným mýdlovým roztokem a houbou. Poté otřete čistou vodou a nechte uschnout.
  • Plastový zahradní nábytek lze čistit domácími čisticími prostředky nebo prostředky na mytí nádobí a vodou. Po čištění doporučujeme otřít do sucha, aby na povrchu nezůstaly skvrny od vody.
  • O zahradní nábytek z kovu lze pečovat jako o plastové varianty. Suché leštění je zde obzvláště dobré rozhodnutí.