Banner

Jak prát dětské oblečení?

Na praní dětského oblečení existují protichůdné názory. Podle některých by se mělo prát na 60°C, zatímco jiní namítají, že to v dnešní době již není nutné. Teplota praní není ale jediným kritériem. Jak bychom měli prát dětské oblečení?


Začněme pracími přípravky

Pokožka kojenců je ve srovnání s kůží dospělých velmi citlivá, jemná a méně odolná. Podráždění, zarudnutí nebo alergické reakce se proto u malých dětí vyskytují častěji. Pro praní byste proto měli volit prací přípravky vhodné pro kojence.

Jak prát novorozenecké oblečení?

Novorozenci jsou zvláštní skupinou mezi kojenci. Pro takto malé děti můžeme doporučit následující tipy:

  1. Novorozenecké oblečení je lepší prát na 60°C pomocí pracích přípravků vhodných pro kojence.
  2. Používejte dvojité nebo trojité máchání, aby v textiliích zbylo po praní co nejméně pracího prostředku.
  3. Novorozenecké oblečení neperte s oblečením ostatních členů rodiny.
  4. Na 90°C perte lůžkoviny nebo klasické látkové plenky pro opakované použití.

Proč je teplota důležitá při praní novorozeneckého prádla?

Oblečení vždy před prvním použitím vyperte – nové i to z druhé ruky. Pokožka miminka je jemná, citlivá a imunitní systém novorozenců nemusí být ještě dostatečně odolný. Při teplotě 60°C odstraníte z textilií drtivou většinu roztočů, bakterií a virů. I nové zboží muselo být někde vyrobené, prošlo několika rukama a leckdy urazilo i dlouhou cestu. Nové neznamená 100% čisté, a proto obzvláště kojenecké oblečení před prvním použitím vyperte.


Při výběru kojeneckého oblečení může být problematické, že ne všechno oblečení na trhu je vhodné k praní při vyšších teplotách. Kojenecké oblečení, v němž je použita BIO bavlna lze zpravidla prát i při vyšších teplotách. Výběrem oblečení z BIO bavlny navíc neriskujete, že při pěstování nebo výrobě byly použity chemické pesticidy, herbicidy nebo GMOs.

Proč je důležité máchání?

Dvojité nebo trojité máchání pomůže odstranit zbytky pracího prostředku, který by jinak přišel do styku s kojeneckou pokožkou. Doporučujeme oblečení vymáchat více než jednou i v případě, že používáte prací prostředek určený pro kojence.


Žehlení prádla pro novorozence

Žehlit, či nežehlit? Tuto hamletovskou otázku si klade jistě každý rodič 😊. Obecně můžeme doporučit žehlit vše, co přichází do kontaktu s dětskou pokožkou (lůžkoviny, plenky, oblečení), a to minimálně do 3 měsíců věku dítěte. Žehlit by se měla spodní strana, tj. naruby. Pokud má dítě sklony k podráždění pokožky nebo alergiím, doporučujeme i po 3 měsících věku dítěte.

Jak dlouho pravidla praní dodržovat?

Na tuto otázku je těžké odpovědět, záleží na více faktorech. Obecně platí že 6-12 měsíců. Pokud dítě nemá sklony k alergiím, podráždění nebo atopické dermatitidě, můžete pravidla začít zmírňovat dříve – například praním na 40-60°C.


Doporučení při atopické dermatitidě

Pokud se ukáže, že máme na palubě malého alergika, měli bychom sáhnout po hypoalergenních pracích prostředcích a přípravcích, které přijdou do kontaktu s pokožkou dítěte. Bělicím činidlem v těchto prášcích bývá zpravidla aktivní kyslík. Také se v nich nepoužívá parfemace, která může mít dráždivé účinky.


Vhod přijde i pračka vybavená antialergickým programem. V čem spočívá? U některých praček se jedná o dodatečné máchání, které pomáhá zbavit textilie alergenů. Jiné pračky v rámci antialergického programu krátkodobě zvýší teplotu praní nad 60°C. U některých praček se zase můžeme setkat s použitím páry během máchání.

Objevte široký sortiment na Lidl-shop.cz a objednejte z některé z našich skvělých nabídek.

Naše kategorie kojenecké módy