Banner

Zahrada

Jak správně sekat trávník?

Hezký trávník je ozdobou každého domu a zahrady. Při péči je nutné dbát na některá pravidla. Naše tipy by vám měly pomoci vyvarovat se nejčastějších chyb a dosáhnout ideálních výsledků.

Sekejte alespoň 1x týdně

Díky opakovanému a pravidelnému sekání zůstane povrch trávníku hustý a současně se zamezí výskytu mechů nebo nemocí. Sekat byste měli pak maximálně o 1/3 délku trávníku, doporučená délka trávniku je závislá na druhu trávníku.

Text And Image Section

Od jara do podzimu

Sekat trávu je vhodné během vegetačního období. Ideální je začít na přelomu dubna a května a poslední sekání provést přibližně koncem října.

Vysoká rychlost, ostrá čepel

Zubaté nebo nerovnoměrně plochy mohou naznačovat, že nůž sekačky je tupý. Takový nůž může zbytečně zatěžovat motor sekačky a snižovat tak její výkon.

Otáčky motoru jsou rovněž důležité pro kvalitní péči o trávník. Čím rychleji se kotouč otáčí, tím hladšího řezu dosáhnete.

Nesekejte za mokra

V mokrých podmínkách nebude tráva rovnoměrně posečena, protože se tráva může slepit. Mokrá a těžká tráva navíc nebude správně plněna do sběrného koše.

Technologie sekání

Rotační sekačky

Sečení je zajištěno pomocí rotujícího horizontálního nože. Tento druh je nejpoužívanější a vhodný pro kratší trávu a pravidelné sekání. Ideální pro udržbu trávníku kolem domu nebo zahrad.

Strunové sekačky

Tento druh sekačky doporučujeme zvolit, pokud se na vaší zahradě vyskytuje větší množství stromů, strouha nebo jinak špatně přístupná zákoutí, kam se s jiným druhem sekačky ne dostanete.

Bubnové sekačky

Bubnovou sekačku oceníte při kosení vysoké trávy na loukách nebo zdřídka udržovaných plochách. Tím, že je tráva kosena, je vhodná k sušení nebo krmení hospodářských zvířat.

Robotické sekačky

Tento druh sekačky má výhodum, že seká bez vaší přítomnosti. Fungují na akumulátory, jejichž dobíjení v dokovací stanici si hlídá sekačka sama.

Vřetenové sekačky

Pokud chcete mít před domem hustý anglický trávník, je vřetenová sekačka tím správným nástrojem. Na rozdíl od ostatních druhů sekaček trávu nestřihá, ale seká.

Text And Image Section

Druhy pohonu

Elektrické

Elektrické sekačky potřebují být připojeny ke zdroji elektrické energii. Kvůli manipulaci s kabelem jsou vhodné spíše pro menší plochy, kolem domu apod. Jejich provoz je ale tišší a motor prakticky bezúdržbové. Výhodou je také jistě jejich nižší váha.

Benzínové

Benzínové sekačky jsou výkonnější než elektrické a vhodné pro členité nebo větší travní plochy. Vyšší hmotnost sekaček kompenzuje zpravidla funkce pojezdu. Jejich motor je hlučnější a je nutné počítat s jejich údržbou.

Akumulátorové

Akumulátorové sekačky jsou určitou kombinací elektrických a benzínových. Jsou lehké, nehlučné a můžete s nimi sekat kdekoli. Jejich provoz zajišťují lithiové baterie, které je ale nutné dobíjet.