Banner

Vybíráme: Cestovní zavazadlo

Výběr cestovních zavazadel

Délka cest se liší a s tím i seznam věcí, které s sebou budeme potřebovat. Které druhy zavazadel se nám nabízí?


Pokud cestujete letadlem, rozměr pro příruční zavazadlo u většiny leteckých společností je 56x45x25 cm (55x40x20 cm).

Text And Image Section

Cestovní tašky – Weekender

Cestovní tašky weekender, jak už název napovídá, jsou ideální volbou pro víkendové výlety. Zabalíte do nich vše potřebné na 2-3 dny. Tento typ tašek je jistě módním doplňkem a můžete je vybírat mezi textilními i celokoženými variantami, které postupně získávají svoji unikátní patinu.

Text And Image Section

Kufry

Tvrdé a měkké kufry

Na dnešním trhu se setkáte s tvrdými kufry vyrobenými z tvrdé skořepiny a měkkými, které jsou vyrobené většinou za použití textilu a plastu. Každý typ má své výhody a nevýhody. Skořepinové kufry jsou pevné a poskytnou ochranu i křehkému obsahu, jsou snadno omyvatelné a odolné povětrnostním vlivům. Na druhou stranu nenabízí boční kapsy a jeho pevnost může být i nevýhodou při balení, kdy nám může trvat déle, než správně obsah do kufru poskládáme.


Měkké kufry jsou vyrobeny z textilu a plastu. Jejich konstrukce nabízí větší flexibilitu, často jsou vybavené i zipem pro zvětšení objemu. Jsou lehké a mají přihrádky, kam můžete uložit věci, které potřebujte mít při ruce. Na druhou stranu textil je náročnější na údržbu a nemusí dostatečně ochránit křehké věci.


Pro bezstarostné cestování se vyplatí pořídit si kufr s mezinárodně uznávaným TSA zámkem.


Text And Image Section

Kufry na kolečkách

Cestovní kufry do ruky jsou dnes už otázkou vzpomínek. Jsou to kolečka, která jsou dnes již neodmyslitelnou součástí moderních kufrů. I zde můžeme vybírat z variant s dvěma kolečky a čtyřmi kolečky, které na dnešním trhu převažují. Každá z variant má své výhody i nevýhody. Řešení s dvěma kolečky nabízí větší odolnost, protože jsou hlouběji zapuštěny do konstrukce kufru. Čtyři kolečka zase nabízejí snadnější manipulaci, ale na druhou stranu může u nich snadněji dojít k mechanickému poškození.

Duffel bag

Duffle bag je skvělým parťákem na cesty. Většinou jsou vyrobeny z odolného a nepromokavého materiálu, takže jsou vhodné i na nejrůznější expedice. Duffel bagy mají jednu prostornou kapsu, pro všechen obsah. Jejich výhodou jsou různé způsoby nošení – v ruce, na rameni nebo na zádech díky.

Turistické batohy

Cestovní batohy jsou pro mnoho lidí pohodlnějším řešením než kufr nebo cestovní taška. Cestovní batoh by měl být odolný a mít především nosnou a ergonomickou konstrukci, která odlehčí vašim zádům a vy tak předejdete případným problémům se zády.


Velikost a kapacita

Kapacita batohů se standardně udává v litrech. Obecně, 10-30l batohy jsou ideální do školy nebo pro jednodenní výlety. Pro prodloužený se vyplatí sáhnout po batohu s kapacitou 30-50 l. Pro vícedenní túry se pak hodí batohy s více než 50 litry. Protože je každý jinak vysoký, velmi důležitá je výška zad – zde je dobré si batoh osobně vyzkoušet a zvolit variantu s výškově nastavitelnými zády.

Text And Image Section

Důležité prvky

Kapsy

Turistický batoh by měl mít dostatečné množství vnitřních a vnějších kapes a přihrádek– například pro pití, peníze nebo občerstvení. U větších batohů nad 50 litrů je praktickou vychytávkou kapsa, pomocí níž se dostanete do hlavní komory bez otevírání hlavní komory z vrchu.

Dvojité dno

Jedná se o spodní oddělenou kapsu, kam si můžete uložit náhradní pár bot, takže zbytek věcí v hlavní komoře ušetříte od zašpinění. Její obsah navíc můžete kdykoli snadno vyndat bez vybalování hlavní komory.

Ochrana proti dešti

Některé batohy jsou vybaveny krytem proti dešti, pro jiné si jej musíte dokoupit. Ačkoli jsou materiály dnešních turistických batohů voděodolné, batohy nejsou vodotěsné.

Ramenní popruhy

Ramenní popruhy by měly být dostatečně široké, aby se lépe rozložila váha batohu a popruhy neřezaly. Důležité je rovněž jejich polstrování. Popruhy musejí být výškově nastavitelné. Pro zvýšený komfort nošení zvolte batoh s hrudním popruhem, který zajistí dobré padnutí ramenních popruhů a zamezí jejich sklouzávání.

Bederní pás

Bederní pás je dalším prvkem, který pomůže odlehčit vašim zádům a ramenům tím, že část váhy je přenesena na pánev. Jeho přínos pocítíte především při delších výpravách. Pro větší pohodlnost by měl popruh být široký a polstrovaný a může obsahovat i praktické kapsy pro drobné nebo doklady.