Banner

Text And Image Section

Jak správně vybrat oblečení pro miminko?

Příchod nového člena rodiny je velkým momentem v každé rodině. Malé nebo velké oblečení může příčinnou diskomfortu miminka. Správně zvolené oblečení je především na začátku velmi důležité. Novopečení rodiče ale mohou mít dilema, které oblečení pro jakou příležitost zvolit.

Jak na velikosti dětského oblečení?


Během prvních měsíců života roste miminko rychle a trefit se do té správné velikosti nemusí být zrovna nejjednodušší. U něčeho se může pořídit o něco větší s tím, že dítě do velikosti doroste. Ale například u dětských body nebo dupaček je důležité zvolit odpovídající velikost, aby se dítě cítilo pohodlně.

Jak se orientovat v velikostech dětského oblečení?

Velikosti dětského oblečení se odvíjí od výšky dítěte, u miminek podle jejich délky.

Tabulka velikostí dětského oblečení

Velikost50-5656-6262-6868-7474-8080-8686-92
Věk0-3 měsíce0-3 měsíce3-6 měsíců6-9 měsíců9-12 měsíců12-18 měsíců18-24 měsíců
Výška/Délka47-53 cm56-62 cm62-68 cm68-74 cm74-80 cm80-86 cm86-92 cm
Hmotnost2-3 kg3-5 kg5-7 kg7-9 kg9-10 kg10-12 kg12-15 kg

U obuvi můžeme postupovat následovně: miminku změřte délku nožičky a výsledek vynásobte 1,5. Velikosti začínají na velikosti 16 a většina dětí má okolo 2 let věku velikost 23.


Pro zjištění velikosti dětské čepičky je důležitý obvod hlavičky v nejširším místě. Obecně se toto místo nachází cca 2-2,5 cm nad očima. Počet změřených cm odpovídá přibližně velikosti čepice. Pokud naměříme obvod hlavy 40 cm, zvolíme velikost 40.

Text And Image Section

Jaké materiály zvolit?

Vlastnosti materiálu

Oblečení by mělo být především odolné, měkké a příjemné na nošení. Důležitým kritériem je určitě praní – u menších dětí je vhodné prát ze začátku při vyšších teplotách (60°C), aby došlo k odstranění nechtěných virů a bakterií.

Typ materiálu

U kojeneckého oblečení převládá v dnešní době bavlna, kterou lze prát na 60°C. Praní při takto vysokých teplotách bezpečně zničí drtivou většinu bakterií a virů, které by mohly mít negativní vliv na miminko, jehož imunitní systém se stále vyvíjí. Bavlna je jemná, příjemná k pokožce a po vyprání si drží svůj tvar a barvu.


Dobrou volbou může být také vlna, ideálně merino vlna. Merino vlna má optimální termoregulační vlastnosti a je navíc příjemná k dětské pokožce. Většina modelů bývá vhodná i pro celoroční používání.

A co syntetické materiály? Je lepší se jim vyhnout?

Ne nutně. Důležité ale je, aby výrobky ze syntetických materiálů byly testovány na citlivou pokožku kojenců a měly odpovídající certifikaci.

Oblečení by mělo být dostatečně flexibilní, které nelimituje miminko v pohybu.
U dětských body, dupaček nebo svetrů volte ty s velkým výstřihem a dodatečným zapínám. Velmi to usnadní oblékání nebo přebalování.
Polodupačky nebo kalhoty by měly mít elastický lem a neměly škrtit přes bříško.
Kojenecké oblečení by mělo být bez ozdobných prvků (flitry, kamínky apod.), které by dítě mohlo spolknout.
Vybírejte výrobky z certifikovaných a testovaných materiálů, které neobsahují látky, které by mohly působit dráždivě na dětskou pokožku.

Alfou a omegou péče o nejmenší je bezpečnost a kvalita. Nakupujte proto vždy certifikované zboží od prověřených výrobců.