Banner

Zahrada

Jak nabrousit nůž sekačky na trávy?

Sekačky na trávu přicházejí do kontaktu s nejrůznějšími překážkami, a ne právě čistým prostředím. Aby nám sekačka správně a dlouho posloužila, je potřeba jí věnovat péči. Kromě pravidelného čištění je důležité pravidelné broušení nožů, které má zásadní vliv na výkon sekačky. Že nabroušení nože zvládnete doma, vám ukážeme v tomto článku.

Text And Image Section

Proč je důležité brousit nože sekačky?

Ostrý nůž je předpokladem precizního řezu. Ostří nože během častého používání přijde do kontaktu s nejrůznějšími předměty – kameny, klacíky nebo drny. Tyto a další překážky nůž otupí. Výsledkem je nerovný a zubatý střih trávníku.

Jak poznám, kdy čepele nabrousit?

Nejlepším ukazatelem je kvality řezu. Stébla trávy jsou po posekání nožem roztřepaná, zasychají a konečky šednou. Pokud váš trávník vypadá po sečení takto, je čas na broušení.

Návod: Jak nabrousit nože sekačky svépomocí?

Pokud vám není zručnosti zcela cizí, můžete si nůž nabrousit sami a ušetřit si cestu do servisu a peníze. Základem je správné vybavení.

Vybavení pro broušení sekačky

  • šroubovák
  • svěrák
  • inbusový klíč
  • plochý klíč
  • siko kleště
  • uhlová bruska
  • vyvažovačka


Text And Image Section

Krok 1: Bezpečně vypněte sekačku

Na bezpečnost bychom měli při práci klást vysoký důraz. Ujistěte se, že nemůže dojít k náhodnému spuštění. To znamená: vytáhněte konektor zapalovací svíčky z benzínové sekačky, odpojte elektrickou sekačku ze zásuvky nebo vyjměte baterii z akumulátorové sekačky. Dodržujte také platné bezpečnostní pokyny příslušného výrobce. To minimalizuje riziko zranění a umožňuje bezpečné vyjmutí nože.

Text And Image Section

Dříve než začnete s odmontování nože, vyplatí se nahlédnout do návodu k obsluze. Zde můžete najít návod přímo od výrobce. Jinak postupujte následovně: sekačku otočte na bok, abyste měli snadný přístup k noži sekačky. V závislosti na typu použitého šroubu budete k uvolnění nože potřebovat jeden nebo více klíčů. V některých případech bude dobré sáhnout i po siko kleštích.


Abyste předešli úniku oleje z benzínové sekačky, nepokládejte ji zcela na bok.

Text And Image Section

Krok 3: Vyčistěte a zkontrolujte nože

Vyjmutý nůž nyní očistěte. Nečistoty a zbytky trávy lze snadno odstranit hadříkem. Dále zkontrolujte mechanická poškození čepele nože. Pokud nůž jeví známky silného poškození nebo deformace, bude vhodné použít nový nůž.

Text And Image Section

Krok 4: Naostřete nůž sekačky na trávu

Nůž upevněte pevně do svěráku, aby se nůž při broušení neuvolnil. K ostření čepele použijte úhlovou brusku s lamelovými kotouči. Jemný přejetím bruskou nabruste čepele sekacího nože. Nože sekačky se brousí pouze z horní strany. Dbejte na dodržení původního úhlu čepele. Dbejte také na intenzitu aplikovaného tlaku, abyste nezbrousili příliš materiálu a nezkrátili tak životnost nože.


Pokud nemáte k dispozici brusku, můžete použít sadu pilníků. Práce s pilníky je sice složitější, ale lze s nimi dosáhnout dobrého výsledku. Při broušení začněte s hrubými pilníky a postupně přejděte k jemnějším.

Text And Image Section

Krok 5: Vyvažte nože

Naostřete nůž tak, aby bylo z obou konců odebráno stejné množství materiálu. Jinak dojde k nerovnováze a nůž se zkřiví. Chcete-li zjistit, zda je nůž vyvážený, můžete jej nastrčit středovým otvorem na šroubovák vodorovné poloze. Pokud konce nože zůstanou ve stejné výšce, nůž je vyvážený. Na druhou stranu, pokud se nůž nakloní na jednu stranu, musíte ještě na této straně ubrat nějaký materiál. Jinak se ložisko motoru sekačky později při sekání poškodí v důsledku výsledné nevyváženosti.


Pro dosažení ještě přesnějšího výsledku při vyvažování se nabízí použít speciální vyvažovací zařízení. To je k dispozici u specializovaných prodejců.

Text And Image Section

Krok 6: Nainstalujte nůž zpět

Jakmile je nůž nabroušený a vyvážený, můžete jej znovu nainstalovat. Ujistěte se, že jste nainstalovali všechny šrouby a podložky na správná místa. Sekačku na trávu znovu nespouštějte, dokud nebude na zemi a nebudete si jisti, že jsou všechny díly pevně přišroubovány.

Jaký ochranný oděv byste měli nosit při broušení?

Při broušení je třeba nosit ochranný oděv. Minimalizuje se tak riziko zranění a poškození zdraví. Jako ochrana proti ostrým čepelím a jemným kovovým částicím doporučujeme:

  • Rukavice
  • Respirátor
  • Ochranné brýle

Často kladené dotazy

Jak často je třeba nůž sekačky brousit, určuje, jak často se používá. Časté sekání nebo trávník posetý zvláště velkým množstvím kamenů a větví způsobí rychlejší otupení nože. Nůž sekačky by se ale měl nabrousit alespoň jednou za sezonu.

Obecně lze k broušení nože použít jakoukoli úhlovou brusku. Je však důležité zvolit správný druh kotouče. Nejlepší je používat lamelové kotouče, a nikoliv brusné kotouče. Ty jsou pro broušení řezných čepelí nevhodné, protože pracují hruběji a odebírají z nožů příliš mnoho materiálu.

Nůž, který vykazuje výrazné rýhy, praskliny, by měl být vyměněn.