Váš internetový prohlížeč není podporován
Chcete-li správně zobrazit webové stránky, použijte jeden z následujících prohlížečů.Upozornění!Aktualizujte prosím svůj prohlížeč. Pokud budete s tímto prohlížečem pokračovat v dalším nakupování, nemusí být dokončení objednávky úspěšné.
Banner
Jak pečovat o domácí trávník?

Zahrada

Zásady péče o domácí trávník

Krásný trávník, který je ozdobou vašeho domu či zahrady, není zadarmo. Potřebuje pravidelnou péči: sekání, vertikutaci, provzdušňování, vápnění, hnojení a dosévání. V tomto průvodci představíme, co dělat, abyste dosáhli optimálních výsledků.

Proč je péče o trávník tak důležitá?

Ačkoli péče o trávník není žádná složitá záležitost, stále potřebuje dodržet několik zásad, aby trávník zůstal zelený a zdraví. Příliš mnoho vláhy škodí stejně jako její nedostatek. Přítomnost živočichů jako jsou krtci nebo hraboši ničí celkový estetický dojem. Zplstnatělé trávníky brání proniknutí dostatku světla a vzduchu. Existují také plevele a choroby, které se na neudržovaných trávnících šíří mnohem rychleji. Pokud chcete mít hezký a zdravý trávník, měli byste mu věnovat alespoň základní péči.

Které činnosti vyžaduje péče o trávník?

Obecně existuje šest hlavních oblastí. Jakmile se péče zelený pažit stane rutinou, půjde vše od ruky. Se správným vybavením je možné udržovat i větší plochy bez odborné pomoci zahradníka.

Text And Image Section

Sekání trávníku

Sečení trávníku je určitě první věc, která každého napadne. Nejdůležitější je pravidelnost, ideálně 1x týdně. Pravidelně sekaný trávník je hustý a méně náchylný vůči plevelům a nejrůznějším chorobám. Je lepší se vyvarovat radikálního zkrácení trávníku například po pár týdnech. Vhodnější je trávník zkrátit 1x-2x týdně na výšku 3 cm (okrasný trávník) nebo 5 cm (rekreační trávník).


Sekačka na trávu je ideálním zařízením pro sekání rovných ploch. Na dnešním trhu sahá nabídka od benzinových a elektrických sekaček po bubnové sekačky a zahradní traktůrky pro velké plochy. Dnes jsou stále oblíbenější akumulátorové sekačky, které můžete použít kdekoli, a navíc jsou díky své kompaktnosti ideální na časté přesouvání.


Více informací k sekání trávníku naleznete v samostatném článku zde.

Text And Image Section

Vertikutace a provzdušňování

Během zimních měsíců stébla trávy odumírají nebo zplstnatí. Mech se zase tvoří tam, kde je vlhko nebo stín. Další organický odpad jako zbytky listí mohou bránit dýchání trávníku. V tomto prostředí se může rychle objevit plíseň. Proto je velmi důležité zbavit trávník odumřelých zbytků z podzimu a zimy.


Při vertikutaci se trávník efektivně vyčeše: odstraní se plsť, plevel nebo zbytky rostlin. Každý trávník by měl být každý rok na začátku zahradnické sezóny vertikutován příčně i podélně. V případě potřeby lze vertikutaci opakovat i na podzim, aby se odstranily zbytky rostlin a sečení v vegetativním období. Po zbytek roku je vhodné trávník provzdušňovat. Na rozdíl od vertikutace, kdy čepel proniká několik milimetrů do půdy, se při provzdušňování vrtají otvory do půdy. Tímto postupem docílíte zásobení půdy kyslíkem.

Vápnění trávníku

Vápnění se používá pro odstranění mechu. Pokud se v trávníku vyskytuje příliš mechu, jedná se o signál toho, že půda obsahuje nedostatek vápníku. Vizuální test můžete také ověřit testem pH půdy. K rovnoměrnému rozprostření se používá rozmetadlo. Po vápnění je opakování nutné pouze po dvou až třech letech a s hnojením trávníku byste měli počkat tři až čtyři týdny.


Dosévání trávníku

Plešatá místa v trávníku nejsou esteticky atraktivní. Nejvhodnější období pro výsev je na jaře po vertikutaci. Tím se zabrání šíření plevele na volných plochách. V případě potřeby je možné dosévání opakovat také na podzim.


Malé plochy lze osázet ručně, pro větší je již lepším řešením rozmetadlo, aby se semena rozmístila rovnoměrně. Při setí dbejte na to, aby bylo osivo seto podélně i příčně. Semena se do půdy zapracovávají pomocí hrábí nebo pomocí zavlažovače trávníku. Následující čtyři týdny je nutné plochy udržovat stále vlhké, aby semínko mohlo vyklíčit. Nový trávník posečte, až když dosáhne délky 10 centimetrů.

Kalendář péče o trávník

Činnosti bychom měli přizpůsobit ročnímu období a období vegetace. Zásahy do trávníku v nesprávnou dobu by totiž mohly mít negativní dopad.

JaroLétoPodzimZima
SekáníAnoAnoNeNe
ZavlažováníNeAnoNeNe
VertikutováníAnoNeAnoNe
ProvzudšňováníAnoNeNeNe
VápněníAnoNeAnoNe
HnojeníAnoAnoNeNe
DoséváníAnoNeAnoNe