Váš internetový prohlížeč není podporován
Chcete-li správně zobrazit webové stránky, použijte jeden z následujících prohlížečů.Upozornění!Aktualizujte prosím svůj prohlížeč. Pokud budete s tímto prohlížečem pokračovat v dalším nakupování, nemusí být dokončení objednávky úspěšné.
    Brand Navigation
    1. Společenská odpovědnost
    2. Kariéra
    3. Pro dodavatele
    4. Všeobecné informace
    5. Nemovitosti

    Naplnění a výsadba vyvýšených záhonů: takto se to podaří

    Vyvýšený záhon přináší celou řadu výhod - nabízí pohodlnou výšku pro práci, dokáže proměnit balkony a terasy v opravdové ráje pro rostliny a umožňuje rozkvět i na zahradě s chudou půdou. Aby vám vyvýšený záhon dlouho přinášel radost, je však třeba vzít v úvahu celou řadu otázek. Přečtěte si užitečné rady týkající se vrstvení, správného osázení a výběru vhodných květin, bylinek a zeleniny.


    Obsah


    1. Proč je tak důležité správně naplnit a osázet vyvýšené záhony?
    2. Z čeho se skládá vyvýšený záhon?
    3. Co lze pěstovat ve vyvýšeném záhonu?
    4. Často kladené otázky

    Proč je tak důležité správně naplnit a osázet vyvýšené záhony?

    Vyvýšené záhony jsou oblíbené zejména kvůli vysoké koncentraci živin. Na vyvýšených záhonech lze pěstovat květiny, bylinky a zeleninu i v místech, kde by přirozená půda neumožňovala úspěšné osázení. Pro zajištění dostupnosti důležitých živin je zásadní správná výplň vyvýšeného záhonu. Pouze díky správným vrstvám a přirozenému hnilobnému procesu se vyvýšený záhon stane skutečnou zásobárnou živin.

    Z čeho se skládá vyvýšený záhon?

    Pro úrodný vyvýšený záhon je zapotřebí víc než pouhá zemina v dřevěné bedně. Jen správné vrstvení vám zajistí optimální zásobování živinami a teplem. Dobře postavený vyvýšený záhon může přinášet bohatou úrodu a nádherné květiny po dobu až pěti let.

    Vrstvení ve vyvýšeném záhonu

    V závislosti na tom, co máte v plánu pěstovat, se vyvýšený záhon skládá ze tří až pěti vrstev. Pro bylinky a květiny postačí tři vrstvy, pro zeleninu se doporučuje pět vrstev. Každá vrstva plní jinou funkci. Výška vrstev závisí na celkové výšce vyvýšeného záhonu. Neměly by však být příliš tenké, aby nedošlo k brzkému vyčerpání živin.

    Skladba vyvýšeného záhonu s pěti vrstvami

    První vrstva - hrubé chrastí, tzv. drenáž (větve, odřezky křovin a oddenky)

    Provzdušňování, zamezení přemokření

    Výška vrstvy: 25 až 30 cm


    Druhá vrstva - jemné chrastí nebo travnatý drn

    (př. nadrcené větve, listí či zbytky rostlin)

    Bariérová funkce, zabraňuje prokluzování horních vrstev

    Výška vrstvy: 15 až 20 cm


    Třetí vrstva - hrubý kompost nebo alternativy

    Teplo, živiny se tvoří rozkladem

    Výška vrstvy: 20 cm


    Čtvrtá vrstva - kompost (př. kompostová zemina)

    Přímý přísun živin

    Výška vrstvy: 10 cm


    Půda

    Vrstva pro výsadbu, tzv. výsadbová vrstva (např. substrát s humusem)

    Výška vrstvy: Zbytková výška, nejméně 20 cm


    Zejména vrstvy tvořené z kompostu nebo alternativ, jako je koňský nebo kravský hnůj, jsou pro úspěch vyvýšeného záhonu zásadní. V žádném případě byste tyto vrstvy neměli nahrazovat zeminou nebo podobným materiálem. Pokud chcete pěstovat pouze květiny, můžete vyvýšený záhon také zcela vyplnit zeminou z květináčů - v tomto případě není kompost a bariérová vrstva nutná.


    Návod na naplnění vyvýšeného záhonu

    Krok 1: Připevnění sítě proti hrabošům

    Než vyvýšený záhon naplníte první pořádnou vrstvou, měli byste na dno připevnit síť proti hrabošům. Tato mřížka udrží hlodavce a další narušitele mimo dosah půdy a kořenů rostlin.

    Krok 2: Naplnění vrstvy z chrastí

    První vrstvu, tedy vrstvu z chrastí, naplňte na síť proti hrabošům. Vytvoříte ji z drobných větví, keřového odpadu a dalších odřezků stromů a živých plotů. Tato vrstva by neměla být kompaktní ani pevná, jelikož její volná struktura přináší řadu výhod - ponechává prostor pro užitečné půdní organismy, zajišťuje odtok vlhkosti a umožňuje dobré provzdušnění vyvýšeného záhonu.

    Krok 3: Naplnění mezivrstvy

    Druhá vrstva odděluje vrstvu chrastí od půdy. K tomu jsou vhodné nasekané větve, malé odřezky živých plotů nebo rozdrcené zbytky keřů. Alternativně můžete využít také obrácený travní drn. Tato mezivrstva zajistí, aby se horní vrstvy neprohrnuly až na dno vyvýšeného záhonu.

    Krok 4: Naplnění kompostu

    Následně přidejte vrstvu s kompostem. Důležitá je zvolit správnou kompostovou směs. V ideálním případě byste měli mít k dispozici jak shnilý kompost nebo hnůj, tak hrubý, trochu „čerstvější“ kompost. Tak zajistíte dlouhodobé zásobování záhonu živinami. Kompost nebo kompostovatelný materiál ze zahradního odpadu si můžete vyrobit buď sami doma pomocí kompostéru, nebo jej zakoupíte ve specializovaném obchodě.

    Krok 5: Naplnění zeminou

    Poslední vrstvu tvoří kvalitní půda. Zeminu můžete buď vzít z vlastní zahrady, nebo zakoupit ve specializovaném obchodě. Vrstva zeminy by měla být dostatečně hluboká, aby do ní bylo možné vysadit květiny, bylinky nebo zeleninu.

    Co lze pěstovat ve vyvýšeném záhonu?

    Díky vysoké hustotě živin se vyvýšený záhon hodí pro široké spektrum výsadby. Může se zde dařit květinám, bylinkám i různým druhům zeleniny. Zda k výsadbě použijete předpěstované rostliny, nebo semena, je otázkou osobních preferencí - u semen máte k dispozici sice větší výběr, ale s jejich výsadbou je spojena větší námaha. Oproti tomu sazenice vysadíte rychle, ale jejich nákup bude dražší. Kromě výběru těch správných odrůd hraje důležitou roli také doba výsadby a pořadí sklizně.

    Na co musím dávat při výsadbě ve vyvýšeném záhonu pozor v prvním a druhém roce?

    Přestože vyvýšené záhony obsahují více živin než běžné přízemní záhony, je nutné počítat s tím, že zásoby živin jsou zde také omezené. Abyste z vyvýšeného záhonu vytěžili maximum, měli byste proto v prvním roce vysadit rostliny více náročné na živiny. Ve druhém roce a v následujících letech lze vybrat středně a méně náročné rostliny, které se dobře vyrovnají se snižujícím se obsahem živin v půdě.

    Výsadba květin ve vyvýšených záhonech

    Pokud chcete vyvýšený záhon osázet pouze květinami, můžete v zásadě upustit od vrstvení a celý záhon naplnit kompostem. I květiny však budou mít prospěch z vrstvené půdy bohaté na živiny.


    Výsadba bylinek na vyvýšených záhonech

    Bylinky nejsou nijak zvlášť náročné na živiny. Jako středně a méně náročné rostliny je do vyvýšeného záhonu lze bez obav umístit hned od začátku a klidně je i k nim i dosadit zeleninu.


    Výsadba zeleniny na vyvýšených záhonech

    Při výsadbě zeleniny do vyvýšeného záhonu je důležité brát ohled na vhodnou směs plodin. Různé rostliny mají různé potřeby, a proto se mohou dobře doplňovat. Tabulky smíšeného pěstování ukazují, které odrůdy si spolu obzvlášť dobře rozumí. Obecně platí, že čím více jsou si rostliny příbuzné, tím méně jsou vhodné pro smíšené pěstování.


    Kalendář výsadby do vyvýšených záhonů: co a kdy sázet

    Zejména u zeleniny je důležité zvolit správný čas pro výsadbu, abyste docílili bohaté úrody.


    • Březen: ředkvičky, rukola, salát, špenát, petržel
    • Duben: jarní cibulka, cibule, pórek
    • Květen: předpěstované mladé rostliny (jako jsou cukety, papriky a chilli papričky)
    • Červen/červenec: brokolice, kedlubny, mrkev
    • Srpen: čekanka, endivie kadeřavá (neboli štěrbák)
    • Září/říjen: celer, petržel, rukola
    • Prosinec: endivie širokolistá, mangold, špenát

    Návod na osázení vyvýšeného záhonu krok za krokem

    Výsadba vyvýšeného záhonu je velmi snadná, pokud se tedy budeme řídit několika základními pravidly. Nejsnazší je výsadba květin.

    Krok 1: Vše si dobře naplánujte

    Dejte si dohromady přehled květin, které máte k dispozici, a vytvořte si plán – ať už v hlavě, nebo na papíře. Promyslete si, kde chcete které květiny vysadit. Velké květiny, jako jsou například slunečnice, je nejvhodnější sázet do středu záhonu, zatímco drobné květiny a závěsné rostliny se hodí na okraj. Aby byl váš vyvýšený záhon vždy v plném rozkvětu, dbejte na to, aby vysazené květiny měly období rozkvětu ve stejnou dobu.

    Krok 2: Sázení

    Pokud jste se již rozhodli, která květina má kde růst, můžete začít s výsadbou. Používáte-li semena, zkypřete půdu malými hráběmi, rozsypte je na připravenou zeminu a lehce je zatlačte do půdy. Následně musíte půdu udržovat stále vlhkou. Přesné pokyny k výsevu najdete vždy na příslušném obalu. Pokud chcete použít zakoupené nebo doma vypěstované sazenice, připravte do půdy rukou nebo květinovou lopatkou malé otvory, umístěte do nich rostlinu a otvor opět pečlivě zasypte.

    Často kladené otázky

    Vyvýšený záhon lze umístit na slunné místo i do stínu. Při výsadbě byste měli vzít v úvahu světelné podmínky -pokud zasadíte slunečnice na stinné místo, nebude se jim tak dobře dařit, jak by mohlo. Na druhou stranu není důležité, na jakém podkladu bude vyvýšený záhon stát. Vyvýšené záhony jsou proto ideální pro úspěšné pěstování ve vlhkých zákoutích nebo místech s těžkou jílovitou půdou.

    Abyste připravili vyvýšený záhon na zimu, je třeba nejprve přesadit všechny rostliny, které nejsou odolné vůči mrazu. Poté se vrstva půdy zkypří malou zahradní motykou a přikryje senem. Nakonec záhon zakryjte střešní lepenkou nebo fólií tmavé barvy. Pokud se nechcete vzdát zahradničení ani v zimě, můžete z vyvýšeného záhonu vytvořit jakýsi skleník pomocí fóliového tunelu. Zde můžete i v chladném období pěstovat odolné plodiny, např. pórek, špenát nebo pastinák.

    Pro vyvýšený záhon s květinami stačí obyčejná zahradní zemina. Pokud však chcete pěstovat a sklízet zeleninu, bude zapotřebí něco jiného. Jako zdroj vám přitom může posloužit i vlastní zahrada. Pokud ji však nemůžete nebo nechcete použít, najdete ve specializovaných obchodech velký výběr druhů zeminy. Klasický zahradní substrát s organickým hnojivem je stejně vhodný jako speciální zemina pro vyvýšené záhony, kterou mají v nabídce někteří dodavatelé.

    Vše, co potřebujeteDílna a zahrada