Váš internetový prohlížeč není podporován
Chcete-li správně zobrazit webové stránky, použijte jeden z následujících prohlížečů.Upozornění!Aktualizujte prosím svůj prohlížeč. Pokud budete s tímto prohlížečem pokračovat v dalším nakupování, nemusí být dokončení objednávky úspěšné.

S Lidlem šetříme jídlem

Text And Image Section

Food waste neboli plýtvání jídlem je celosvětový problém, který se snažíme řešit dnes a denně. Prodejny využívají systém denních objednávek založených na principu data trvanlivosti jednotlivých produktů. Sledují minimální dobu spotřeby a v dostatečném předstihu reagují snížením prodejní ceny. V návaznosti na odprodeje tak řídíme optimální zásoby pro jednotlivé položky v prodejnách, a přitom jsme schopni zákazníkovi nabídnout čerstvé zboží. Těmito kroky znatelně eliminujeme potravinový odpad.


Ve všech prodejnách Lidl najdete v blízkosti pekárny speciální stojany s taškami plnými ovoce a zeleniny. Za jednotnou cenu 25 Kč získáte 3 kg různorodého ovoce a zeleniny. Obsah tašek tvoří nepoškozené kusy například s protrženou síťkou či obalem nebo ovoce a zeleninu z větších balení, kde byl špatný třeba jen jeden kus. Dále jsme zavedli slevové koutky pro pečivo, maso a ryby, chlazené zboží či suché potraviny.


Neprodejné potraviny podle zákona o potravinách předáváme potravinovým bankám, se kterými celoročně spolupracujeme. Dále jsme navázali spolupráci se zoologickými zahradami či zvířecími útulky. Potraviny, které se nadají již darovat putují do bioplynové stanice či na výrobu krmiv.
Podívejte se jak s Lidlem šetříte jídlem - video zde.

Sáčky na opakované použití

Text And Image Section

V prodejnách Lidl se spotřebuje velké množství mikrotenových sáčků ročně. V souladu s odpovědným přístupem k životnímu prostředí proto Lidl prodává sáčky k opakovanému použití Green Bags. Zákazníci je naleznou u ovoce a zeleniny, kde jsou k dispozici v balení po dvou kusech za 19,90 Kč. Nabídka sáčků k opakovanému použití jako alternativy k mikrotenovým sáčkům je dalším krokem v rámci naší celofiremní strategie Reset Plastic. Ta je zaměřená na redukci množství plastů u výrobků našich privátních značek, na které usilovně pracujeme.


Podívejte se proč používat sáčky na opakované použití - video zde.

Fairtrade banány

Text And Image Section

Certifikaci Fairtrade považujeme již dlouho za záruku dodržování základních sociálních a etických hledisek a víme, že je kladen důraz i na ekologické standardy při pěstování dané plodiny. Všechna tato témata jsou pro naši společnost velmi důležitá, a proto nabízíme mnoho výrobků s touto certifikací. Banány byly produktem, kde nám tato certifikace vysloveně chyběla. Bylo to znát i v ročním vyhodnocení naší spolupráce s organizací Fairtrade, kde Lidl nesl prvenství mezi obchodními řetězci ve všech kategoriích kromě prodeje banánů. Do teď tyto banány měly pouze Bio certifikát, který zaručuje dodržování převážně ekologických kritéria.

BIO standard

Text And Image Section

Ve stálém sortimentu mohou zákazníci najít přes 170 produktů s certifikací Bio (i s akčními a značkovými produkty je to 225), BIO sortiment tak zaujímá 1,5 % z celého sortimentu food produktů. V našich prodejnách máme i speciální sekce regálů, kde jsou k dispozici biopotraviny ve stálém sortimentu. Navíc dvakrát ročně nabízíme speciální týdenní nabídku bio produktů. Nejoblíbenějšími bio potravinami jsou bio rýžové oplatky, veganské bio pomazánky či bio sójový nápoj. Ze sortimentu ovoce a zeleniny mezi nejoblíbenější produkty patří bio okurky, rajčata a mrkev, banány a citrony.


Označení BIO znamená, že výrobek či produkt byl vyroben podle zásad ekologického zemědělství. To klade důraz na minimalizaci bolesti a utrpení zvířat během jejich celého života, proto jsou zvířata chována ve volných výbězích a přes zimu mají ve svém výběhu dostatek místa. U rostlinných produktů nejsou používány herbicidy, pesticidy a umělá hnojiva.


Aby potravina získala označení BIO, musí být vyrobena z produktů kontrolovaného ekologického zemědělství. Jako bioprodukty lze označovat suroviny rostlinného nebo živočišného původu, které pocházejí z produkce ekologického zemědělství a splňují podmínky dané zákonem. Mezi BIO potravinami najdete ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, pečivo, maso, nápoje, cukrovinky a další.

Ovoce a zelenina do ZOO a bez letecké dopravy

Text And Image Section

Neprodejnou zeleninu a ovoce nabízíme od roku 2020 různým zoologickým zahradám. Pravidelně dodáváme do ZOO v Jihlavě, v Brně nebo v Olomouci nebo do zooparků v Olovnici, Zelčíně nebo v Zájezdě. Podporujeme i zvířecí útulky „Pes v nouzi“ a „Andělé tlapek“, kterým předáváme krmiva pro psy a kočky, která jsou vzhledem k poškozeným obalům rovněž neprodejná.Změna klimatu je v současné době velkým problémem, proto jsme se rozhodli učinit další krok k jeho ochraně a nevyužívat pro čerstvé ovoce a zeleninu leteckou dopravu, při které dochází k vysoké produkci emisí a škodlivých skleníkových plynů. Pokud budeme nabízet sortiment ze zámoří, tak bude vždy dopraven lodí, což je vůči planetě mnohem šetrnější způsob.