Banner

Dětské plenky

Text And Image Section

Jak na výběr dětských plen?

Výběr dětských plen se na první pohled nemusí zdát jako příliš komplikovaná věc. Ve skutečnosti to ale problém může být. Různí výrobci totiž používají odlišná značení velikostí.

Proč na správné velikosti plenky záleží?

Miminko tráví celý den v plence. Postupně se rozvíjí motorické dovednosti, od plazení přejde k prvním krůčkům. Během těchto fází vývoje potřebuje pohodlí, jistotu a pohodlí, které mu poskytne právě dobře padnoucí plenka.


Správně vybranou plenu oceníte i v noci. Klidný a nepřerušovaný spánek je zásadní pro správný vývoj dítěte. Klidný a nepřerušovaný spánek tak navíc čeká i rodiče 😊.

Jak by měla plenka správně padnout?

Plenka by neměla být příliš těsná, aby neomezovala miminko v pohybu, netlačila na bříško a nezpůsobovala oděrky a podráždění kůže. Zároveň by plenka měla odvádět vlhkost, ale absorbovat vše, co v plence má zůstat. Na druhou stranou by plenka neměla být příliš volná – měla by vždy zůstat na svém místě a různě se nepohybovat.


Za prosakováním plenky může být několik faktorů, včetně výběru velikosti. Důležité je sledovat reakci dítěte, které může sdělovat nepohodlí pláčem nebo vrtěním po výměně plenky.

Od teorie k praxi. Jak správně číst velikosti plen a jak vybrat tu správnou?

Pro začátek byste se měli naučit, jakým způsobem jsou velikosti plenek značeny a jak v nich číst. Nejčastěji používaná stupnice velikostí je od 1-6:

  • NEW BORN (1)
  • MINI (2)
  • MIDI (3)
  • MAXI (4)
  • JUNIOR (5)
  • EXTRA LARGE (6)

Toto značení velikostí stačí jako výchozí bod, ale je potřeba zvážit i další faktory. Velikost plenky by měla být porovnána s hmotnostními údaji uvedenými na obalu. I přes všechny uvedené informace na obalu však může v danou chvíli rozhodovat postava dítěte. Možná zjistíte, že se miminko cítí lépe v plenkách pro o něco starší a naopak.


Příliš malá, nebo příliš velká. Jak poznáte, že je čas na změnit velikost?


Dítě roste během prvních měsíců rychle, a proto přechod z jedné velikosti na druhou může přijít velmi brzy. Jak tedy poznáme, kdy máme sáhnout po větší velikosti?

Příliš malá plenka:

Může být příčinou odřené pokožky na pokožce a bříšku, které jsou při přebalování snadno viditelné. Příliš malá plenka přestává plnit svou základní funkci: častěji proteče a i přes správné nasazení nemusí udržet obsah. Dítě se kvůli menší velikosti může cítit nepohodlně. Sledujte proto reakce po přebalování, zda nedává najevo, že plenka nesedí, jak má.

Příliš velká plenka

Že je plenka příliš velká poznáme snadněji. Většinou je mezi plenkou a pokožkou mezera a nepřizpůsobuje se dostatečně dětskému tělu – to by měl být signál, že je plenka příliš velká. U příliš velkých plen může rovněž docházet k protékání.