Ať už jde o polévku, steak, dušené maso nebo palačinky: Pro každý pokrm je zde vhodný hrnec a pánev. Ti, kteří právě objevili svou lásku k vaření a smažení, jsou často ohromeni výběrem. Kastrol, wok, grilovací pánev, tlakový hrnec? Sklo, teflon, hliník? Tyto tipy vám pomohou najít to správné nádobí do vaší kuchyně.
Potřebujete na vaření a pečení spoustu vybavení? Záleží na tom, jaké pokrmy často vaříte. K přípravě mnoha chutných pokrmů potřebujete pouze hrnec nebo pánev, nože a samozřejmě vařič. Pokud chcete být sofistikovanější, přichází na řadu další nádobí, od pekáčů po sadu litinových pánví. Univerzální hrnce jsou praktické, ale často nevyužívají energii na vaření optimálně.
Obecně platí, že byste měli mít v kuchyni alespoň jednu velkou pánev o průměru 24 až 28 cm a jednu malou pánev o průměru asi 20 cm. Obzvláště oblíbená je hliníková nebo nerezová pánev s nepřilnavým povrchem. Velká pánev je ideální pro nespočet receptů od sladkých palačinek po smažené nudle. Pokud chcete usmažit steak nebo malou porci zeleniny, malá pánev zajistí optimální energetický výdej a rychlou a přesnou přípravu. Jakmile chcete zkoušet nové recepty a připravovat mnoho různých věcí, přicházejí na řadu speciální pánve:
Pánev na dušení
V pánvi s vyšším okrajem a poklicí se pokrmy připravují obzvlášť šetrně. Je ideální pro přípravu bohatých omáček a velkých kusů masa. Vždy by k ní mělo být víko.
Pánev Wok
Lité hliníkové pánve Wok se mohou rychle rozpálit na velmi vysokou teplotu, díky které suroviny jsou křupavé. Vysoký okraj znamená, že můžete přísady neustále míchat a přidávat další. Takto se vaří mnoho asijských pokrmů s dokonale propečeným masem a zeleninou.
Pánev na paellu
Pánev na paellu je obzvláště široká a plochá. Díky tomu jsou pokrmy rovnoměrně a rychle uvařené. Díky tomu se na dně snáze vytvoří lahodná krusta, která španělskému rýžovému pokrmu dodává velkou část jeho chuti.
Grilovací pánev
U grilovací pánve neleží pokrm zcela na dně pánve, ale na vyvýšených drážkách, takže se dosáhne optimální kombinace mezi přímým smažením a nepřímým opékáním. I když pokrm není tak voňavý jako na grilech, efekt je stále skvělý.
Pánev na palačinky
Pánev na lívance s plochým povrchem umožňuje připravit tenké palačinky. Těsto je propečené během několika vteřin a díky nepřilnavému povrchu lze palačinku snadno vyjmout.
Pánev na ryby
Pánev na ryby je díky svému oválnému tvaru ideální pro smažení celých ryb.
Servírovací pánev
Servírovací pánve nejsou určeny pouze ke smažení a vaření, ale měly by také přinést hotové jídlo na stůl stylovým, rustikálním způsobem a navíc dobře udrží teplo pokrmu.
Podobně jako u pánví potřebujete různé velikosti hrnců, velký hrnec na objemné pokrmy a menší hrnec na malé porce jídla nebo omáčky. Vzhledem k tomu, že se hrnce často používají, měly by být kvalitní. Rozhodně by měly mít pokličku. Poklice je totiž nejdůležitějším příslušenstvím hrnce, které umožňuje rychlý ohřev surovin a úsporu energie. Sada hrnců různých velikostí a průměrů je ideálním startovacím produktem pro začínající kuchaře a majitele nové kuchyně.
Tlakový hrnec
Energeticky úsporný tlakový hrnec potřebuje jen čtvrtinu obvyklé doby vaření oproti jiným hrncům. Tlakový hrnec navíc zachovává vitamíny, minerály a chutě zeleniny, ryb a masa. Nemůžete však hrnec otevřít a zkontrolovat, zda je jídlo hotové. Protože metoda vaření v tlakovém hrnci funguje pouze tehdy, když je víko zcela utěsněné.
Hrnec na špagety a chřest
Tyto vysoké hrnce s vložkami jsou vhodné zejména pro vaření objemných potravin, jako jsou špagety nebo chřest. Hrnce mají obvykle integrovaná odkapávací síta, která usnadňují servírování. V tomto hrnci zůstane zelenina křehká a můžete ji lépe kontrolovat při vaření.
Parní hrnec
Pro šetrné vaření zeleniny v páře s nízkým obsahem vody se doporučují speciální parní hrnce s nástavcemi, které v maximální možné míře zachovávají cenné minerály, vitamíny a chutě. Nástavce v hrnci zabraňují, aby potraviny ležely ve vodě.
Fritovací hrnec
Ve fritovacím hrnci lze čistě a bez větší námahy smažit zeleninu, ryby, maso i pečivo. Přebytečný tuk odkapává z fritovacího síta a víko zabraňuje vzniku horkých a nevzhledných skvrn na stropě.
Indukce šetří elektrickou energii a čas ve srovnání s jinými typy varných desek. U indukční desky se dna hrnců a pánví zahřívají pomocí magnetického pole. Samotná deska se nezahřívá jako u varných desek. Aby se tak stalo, musí být nádobí vyrobeno z feromagnetického materiálu. Patří mezi ně litina, ocel a železo. Hrnce a pánve z hliníku nebo nerezové oceli jsou vhodné pro indukci pouze tehdy, pokud mají feromagnetické jádro. To je často vyrobeno z mědi, aby optimálně rozvádělo teplo.
Hrnce a pánve na vaření můžete zakoupit v mnoha velikostech a tvarech. Lze je zakoupit jednotlivě nebo jako sadu. Abyste našli to správné nádobí do své kuchyně, měli byste při nákupu zohlednit různá kritéria.
Pokud je vybraný materiál vhodný k vašemu sporáku, všechny hrnce a pánve z jakéhokoli materiálu splní svou funkci při vaření. Pečlivým výběrem materiálů však získáte z receptů ještě více, ušetříte energii a uděláte něco pro dlouhou životnost svých kuchyňských pomůcek:
Velikost hrnce nebo pánve by měla v ideálním případě odpovídat obsahu, ale i velikosti varné desky. Díky tomu nebudete plýtvat energií. Obvyklé průměry hrnců se pohybují od 16 cm u malých modelů až po 28 cm a více. Standardní rozměry pánví se pohybují mezi 24 a 28 cm v průměru, což odpovídá běžným rozměrům varných desek různých typů sporáků od plynových desek až po indukční desky. Sady hrnců a pánví s širokou škálou velikostí jsou praktickým řešením v každém ohledu.
Nepřilnavé povrchy umožňují šetrné vaření s nízkým obsahem tuku, aniž by se jídlo v hrnci nebo na pánvi přichytilo nebo připálilo. Keramické povlaky se ukázaly jako obzvláště robustní a odolné proti poškrábání. Pro pánve se používají především povlaky z teflonu, keramiky nebo plastu vyztuženého keramikou. Pánev potažená PTFE má mírně voskovitý povrch. Je robustní a tepelně odolný. Obecně platí, že ostré příbory by se neměly používat v hrncích a pánvích s povrchovou úpravou, aby se nepoškodila.
Všechny hrnce a pánve se při správném používání v podstatě snadno udržují. Díky kvalitním nepřilnavým povrchům pánví je obvykle stačí vyčistit teplou vodou, měkkou houbou a trochou prostředku na mytí nádobí. Některé pánve s povrchovou úpravou jsou vhodné do myčky nádobí. Stejně jako většina hrnců (z nerezové oceli).
Naproti tomu železné nádobí by se nikdy nemělo dávat do myčky - zrezivělo by. Proto zde platí totéž: Očistěte vodou a mycím prostředkem, dobře opláchněte a důkladně osušte. Poté potřete několika kapkami oleje pro lepší péči.
Zejména u nerezových pánví a hrnců bez povrchové úpravy se někdy může stát, že se něco připálí. V takovém případě doporučujeme pánev nebo hrnec na chvíli namočit do teplé vody. Pokud i tak připálení nepovolí, přidejte na pánev trochu jedlé sody a nechte ji působit s trochou vody.