Dobrou třetinu života stráví lidé spánkem. Tento čas slouží k regeneraci, tělo se zotavuje a nabírá nové síly na další den. Pokud se pořádně nevyspíte, rychleji onemocníte a rychleji se cítíte přetížení v každodenním životě. Kromě faktorů, jako je teplota v místnosti a správná hygiena spánku, je pro klidnou noc zásadní také správná matrace. Při výběru správné matrace byste proto neměli sáhnout po prvním typu, který se vám naskytne, ale najít přesně tu variantu, která vyhovuje vašemu individuálnímu požadavku na spánek. Nevhodná matrace totiž zhoršuje spánek různými způsoby:
Klidný spánek je důležitý pro každodenní výkon a zdraví. Kvalitní matrace by proto měla mít v ložnici vysokou prioritu.
Každý, kdo hledá novou matraci na internetu nebo v místním specializovaném obchodě, má před sebou obrovský výběr typů. Hlavní rozdíly spočívají v použitém materiálu. V ideálním případě se nejprve rozhodnete pro určitý typ matrace a teprve poté začnete hledat konkrétní model. Každý typ matrace splňuje jiné požadavky.
Při výrobě komfortní pěny se polyuretan napění a vytvrdí za tepla. Vzniká tak pěna s otevřenou pórovitou strukturou buněk. Matrace s jádrem z komfortní pěny nabízejí dobrý poměr ceny a kvality, jsou prodyšné a mají vysokou pružnost – takže při pohybu a přenášení váhy nevznikají prohlubně, ale matrace se rychle vrací do původního tvaru. Nízká elasticita zajišťuje, že matrace z komfortní pěny jsou spíše nevhodné pro spáče s vysokou tělesnou hmotností. Do měkkého materiálu se zaboří příliš hluboko. Na druhou stranu se na těchto matracích často cítí obzvlášť pohodlně lidé s lehkým spánkem.
Matrace ze studené pěny se vyrábějí podobně jako matrace z komfortní pěny. Zde použitý polyuretan se však vytvrzuje při pokojové teplotě. Tím se vytvoří poněkud pevnější struktura. Důsledkem je vysoká tepelná izolace a vysoká bodová pružnost. Kromě toho jsou matrace ze studené pěny prodyšné a mají vysokou schopnost obnovení.
Visco pěna je také známá jako paměťová pěna. Pěna optimálně kopíruje tvar těla a jen velmi pomalu se vrací do původního tvaru – jinými slovy, prakticky si tělo „pamatuje“. Vysoká přizpůsobivost matrací je šetrná k páteři nebo kloubům. Tento typ matrace si však často oblíbí i klidní spáči, kteří se málo pohybují a rádi se hluboko zaboří do matrace.
Čisté gelové matrace jsou vyplněny viskózní hmotou a pocitem při ležení připomínají vodní postel. Častější jsou matrace z gelové pěny, které kombinují pozitivní vlastnosti matrací ze studené pěny a matrací z viskózové pěny. Dobře se přizpůsobí tělu jako viskózová pěna, ale mají o něco vyšší obnovovací sílu studené pěny. Pokud se nemůžete rozhodnout pro jeden z těchto dvou typů, doporučujeme zvolit matraci z gelové pěny.
Klasickou matrací je taštičková matrace. Vnitřek matrace tvoří systém ocelových pružin, které se mohou pohybovat nezávisle na sobě. To znamená, že matrace povolí přesně v místě, kde je zatížena. Většina dnešních modelů je vybavena pružinovým jádrem. Zde jsou jednotlivé pružiny všity do malých textilních taštiček. Tím se zabrání kontaktu mezi jednotlivými ocelovými pružinami při pohybu a nedochází k nepříjemným zvukům. Taštičky také zajišťují vyšší bodovou pružnost. Pružinové matrace s taštičkovými pružinami jsou také velmi dobře odvětrávané, což je ideální pro všechny spáče, kteří se v noci rychle nebo hodně potí.
Dětské a kojenecké matrace jsou zvláštním případem. Páteř batolat a kojenců ještě nemá typický esovitý tvar, ale je rovná. Proto potřebují jiný druh podpory. Speciální dětské matrace to zohledňují a zajišťují, aby se těm nejmenším dokonale leželo.
Kromě typu matrace hrají rozhodující roli také individuální vlastnosti jednotlivých matrací, které rozhodují o tom, zda se nová matrace v ložnici dlouhodobě osvědčí.
Velikost matrace musí samozřejmě v první řadě odpovídat velikosti postele. Příliš malá matrace nebude bezpečně ležet a zbytečně zmenší plochu na spaní, zatímco příliš velká matrace se nevejde do rámu postele nebo bude viset přes lamelový rošt. Všechny typy matrací jsou k dispozici v různých standardních rozměrech pro jednolůžka a dvoulůžka. Od klasických jednolůžek o rozměrech 90 x 200 cm, která se vyskytují i v mnoha pokojích teenagerů, přes pohodlnější varianty s plochou 140 x 200 cm až po skutečné manželské postele, které vyžadují matrace o rozměrech 180 x 200 cm. V internetovém obchodu LIDL je k dispozici také odpovídající ložní povlečení.
U párů sdílejících manželskou postel vyvstává otázka, zda koupit jednu velkou matraci, nebo raději dvě malé. Pokud mají oba partneři stejné požadavky a neobtěžují je pohyby toho druhého, je velkoplošná matrace dobrým řešením. V případě různých přání, výrazného rozdílu hmotnosti nebo lehkého spaní jsou lepší volbou dvě malé matrace. Nepopulární mezeru mezi matracemi lze rychle odstranit pomocí topperu. U menších modelů je navíc snazší pravidelné otáčení, které prodlužuje životnost matrace.
Při výběru správného stupně tvrdosti je třeba zohlednit vlastní tělesnou hmotnost, individuální stavbu těla a specifické vlastnosti výrobce – tyto informace lze proto použít pouze jako vodítko, nikoli jako absolutní standard.
Jedním z nejdůležitějších faktorů při nákupu nové matrace je výběr správného stupně tvrdosti. Stupeň tvrdosti udává, jak tvrdá nebo měkká matrace je – jinými slovy, jak hluboko se do ní spáč po ulehnutí zaboří. Problém je v tom, že neexistuje žádná oficiální, standardizovaná stupnice tvrdosti, která by platila pro všechny výrobce stejně. Matrace, kterou jeden výrobce považuje za „středně tvrdou“, může podle jiného výrobce spadat do kategorie „tvrdá“. Aby byla možná alespoň hrubá orientace, používají se pro různé stupně tvrdosti alespoň jednotná označení:
Čím vyšší číslo, tím tvrdší matrace. Matrace s tvrdostí H1 jsou k dispozici jen zřídka, většina výrobců nabízí modely s tvrdostí H2 až H4. Kromě vlastních preferencí ohledně měkkosti matrace hraje rozhodující roli také tělesná hmotnost a velikost. Čím je člověk větší a těžší, tím vyšší by měl být stupeň tvrdosti. Jen tak je páteř dostatečně podepřena a lze se vyhnout bolestem.
Pokud je v nové matraci použita pěna, ať už ve formě jádra matrace nebo jako topper, je třeba věnovat pozornost také objemové hmotnosti. Poskytuje informace o tom, kolik surovin bylo použito k získání jednoho krychlového metru pěny. Čím vyšší je hustota, tím pevnější je materiál a tím delší je očekávaná životnost bez ztráty kvality. Proto by pěna používaná v matracích měla mít objemovou hmotnost alespoň 30 až 40 kg/m3. Obvykle lze tyto hodnoty nalézt ve specifikacích od výrobce. Pokud tomu tak není, můžete si ji vypočítat sami pomocí jednoduchého vzorce: Hmotnost jádra matrace v kilogramech / objem matrace v metrech krychlových.
Každá matrace potřebuje odpovídající prostěradlo – bez něj je matrace prakticky nepoužitelná. I zde jsou někdy velké rozdíly, pokud jde o typ textilie a prošívání. Bavlna se používá nejčastěji, protože je šetrná k pokožce, prodyšná a snadno se udržuje. Jako froté prostěradla jsou vhodná zejména pro osoby, které se hodně potí. Oblíbené jsou také potahy z dvojité tkaniny, které jsou obzvláště odolné a pružné. Ochranné podložky z materiálu Drell se používají méně často, protože je často nelze sejmout. Je to však důležité proto, aby bylo možné prát prostěradlo v pračce a udržovat tak matraci hygienickou. Velké množství prošívaných švů činí potah, a tím i plochu na ležení, poněkud pevnější, menší počet prošívaných švů zajišťuje větší pružnost a lepší přizpůsobivost.
Vrchní matraci nelze zaměňovat s topperem. Nejsou pevnou součástí matrace, ale jsou umístěny samostatně. Toppery jsou poměrně tenké a jejich hlavním účelem je chránit matraci před nečistotami a tekutinami, což je důležité zejména v případě, že potah matrace není pratelný. Mohou být použity k tomu, aby matraci do jisté míry dodaly další vlastnosti. Například pružinovou matraci je možné vylepšit o topper z viskózové pěny.
Vysoká bodová elasticita je považována za pozitivní vlastnost matrace. To znamená, že matrace povoluje pouze v místech, kde je skutečně zatížena. Naproti tomu matrace s vysokou pružností povrchu mají tendenci se poddat na velké ploše – podobně jako houpací síť. Plošně pružné matrace jsou vhodnou volbou pouze pro dospívající a děti nebo osoby se zesíleným svalstvem. Pro všechny ostatní jsou výhodné bodově pružné typy.
V ideálním případě by měly být lamelový rošt a matrace zakoupeny společně a vzájemně sladěny. Zatímco taštičkové pružinové matrace potřebují dobré odvětrávání, mezery mezi jednotlivými lamelami pěnových matrací by neměly být příliš velké, jinak může dojít k poškození v důsledku tlakových bodů. Nastavitelné lamelové rošty by měly být ideálně vybaveny co nejpružnějšími matracemi, aby nedocházelo k únavě materiálu.
Pokud chcete být v bezpečí, pokud jde o kvalitu a absenci škodlivých látek, měli byste se ujistit, že vaše nová matrace byla oceněna oficiálními pečetěmi kvality. Pečeť kvality LGA se uděluje za absenci škodlivých látek a trvanlivost, zatímco pečeť kvality OEKO-TEX rovněž označuje, že nebyly použity žádné škodlivé látky.
Zda je nová matrace skutečně tou správnou volbou, lze často zjistit až po několika spánkových cyklech. To vědí i prodejci, a proto často nabízejí zkušební dobu. U společnosti LIDL je možné zkušební spaní po dobu až 30 dní od převzetí zboží. Pokud nejste spokojeni, můžete matraci bez problémů vrátit.
Příslušné ložní prádlo k nové matraci je samozřejmě k dostání také v internetovém obchodu LIDL.