V minulosti sloužilo rybaření především k získávání potravy, a tedy k přežití, ale dnes se rybaření proměnilo do celospolečenského koníčku. Jako sport nabízí rybaření několik výhod:
A úspěšní rybáři se samozřejmě těší ze svého čerstvého úlovku, který později skončí na talíři.
Stejně jako každý jiný sport vyžaduje i rybaření správné vybavení. Pokud máte vhodný rybářský prut, vytěžíte ze svých pobytů v přírodě maximum.
Rybářské tašky a boxy na příslušenství jsou ideální volbou pro bezpečné a pohodlné uložení rybářského vybavení. Udržují vše přehledně uspořádané a zajišťují, abyste měli své příslušenství vždy po ruce.
Rybářský prut je základem každého rybářského vybavení. Prutem je myšleno rybářské vybavení, na které se připevňuje vlasec a háček. V závislosti na druhu rybolovu, vodní ploše a požadovaném úlovku přicházejí v úvahu různé typy rybářských prutů. Výběr sahá od teleskopických prutů přes zásuvné pruty až po pruty na muškaření. Držáky rybářských prutů jsou praktickým doplňkem, který lze použít na souši nebo na palubě lodi, aby rybářský prut držel a rybáři odlehčil ruce.
Většina rybářských prutů je vybavena rybářským navijákem. Na rybářský naviják se navíjí vlasec, na který se při lovu připevňuje háček a návnada. Rozlišují se především stacionární navijáky a navijáky s volnou cívkou. U navijáků s volnou cívkou mohou ryby brát vlasec z navijáku bez odporu. U navijáků s pevnou cívkou tomu brání brzda, kterou lze manuálně uvolnit.
Rybářské návnady jsou navrženy tak, aby přilákaly požadované ryby a přiměly je k záběru. Výběr je velký. Rozlišujeme mezi přírodními a umělými návnadami. Umělé návnady jsou zajímavé zejména pro lov dravých ryb. Jsou k dispozici v podobě gumových návnad nebo mušek. Přírodní nástrahy jsou pro mírumilovné ryby zcela dostačující. Mohou být rostlinného původu, například kukuřice nebo těsto, nebo živočišného původu v podobě larev, červů nebo kobylek.
Podběráky a rybářské sítě jsou užitečné zejména při výlovu čerstvých úlovků. Síť je užitečná zejména pro větší ryby, protože je často kvůli jejich hmotnosti a velikosti obtížné je uchopit rukama. Dobrá síť by rozhodně měla být odolná proti roztržení a stabilní, aby dokázala úlovek bezpečně udržet. Praktické jsou zejména prostorově úsporné skládací podběráky a modely s vyměnitelnými sítěmi, které lze přizpůsobit příslušnému úlovku.
Kromě rybářského vybavení by rybáři měli myslet také na správné oblečení. K základnímu rybářskému oblečení by měly patřit nepromokavé rybářské kalhoty a k nim odpovídající holínky nebo kalhoty s integrovanými botami. Tím je zajištěno, že vám do bot nezateče voda. V závislosti na počasí doporučujeme také bundu do deště, čepici a rukavice, silné ponožky nebo klobouk, který rybáře ochrání před sluncem.
Pokud nelovíte z lodi, měli byste si na příští rybářskou výpravu pořídit alespoň základní kempingové vybavení – alespoň pokud se chystáte rybařit několik dní. Jednoduchá kempinková židle a velký deštník, který vás ochrání před deštěm, jsou dobrým začátkem. Nezbytná je také dobrá termoska. Chladicí box lze použít nejen k uložení zásob, ale i čerstvých ryb. Podle potřeby lze doplnit stan, kempinkový vařič, kempinkové lampy a další příslušenství, aby byl rybolov co nejpříjemnější.
Krása rybaření spočívá v jednoduchosti
V podstatě vám stačí obyčejný prut a zábava může začít. Čím větší jsou vaše rybářské ambice a touha po velkém úlovku, tím profesionálnější by mělo být vaše rybářské vybavení. Dokonce lze použít i špičkové přístroje, jako jsou kamerové drony, které se používají k lokalizaci hejn ryb a zvyšují tak šanci na úspěch.